Новини

Кафето в космоса

Кафето в космоса

Кафето в космоса

Ароматно, плътно, зареждащо ни с енергия и очароващо ни със своя специфичен вкус, кафето е любима напитка на милиони хора по света.  Още от 15-ти век то не спира да впечатлява с качествата си и до днес ни омагьосва с несравнимата си магия. Според Международната организация за кафе – ICO, в света се консумират около 2,25 милиарда чаши кафе всеки ден.

Къде се пие кафе?

Някои започват деня си с чаша кафе у дома, приготвено от тях самите. Други предпочитат да отидат до любимото си кафене, за да споделят този ритуал с приятели. В кафенетата често намираме тази уютна атмосфера, която насърчава социалното взаимодействие и релаксацията, а това ги прави популярно, предпочитано от мнозина място. Кафе пием и в офиса. Някои компании дори предлагат безплатни кафе услуги за служителите си, превръщайки кафето в неразделна част от работния ден. В този забързан и динамичен свят, в който живеем, много хора избират да пият кафето си в движение, в колата, на улицата, използвайки чаши за еднократна употреба.

Необичайни места, където се пие кафе

Да изпиеш кафето си на по-необичайно място, да излезеш от  рутината която имаш, добавя ново измерение на този ритуал. Това е едно ново вълнуващо приключение допълващо с още повече магия любимата напитка. Ще ви разкажа за някои от най-необичайните места, където се пие кафе.

Кафето в космоса

Какво по-необичайно място от открития космос. Астронавтите също пият кафе и то не само на Земята, но и когато се намират далеч от нея. Това не е просто консумация на тази напитка, но е важен детайл в изследването на космоса, защото демонстрира способността на астронавтите да извършват основни човешки дейности в извънземна среда. Подчертава още значението на комфорта и познатите рутинни процедури за поддържане на психическото благополучие по време на продължителни космически мисии.

Първото кафе изпито в космоса

Първото кафе в космоса е приготвено и изпито от астронавта Джон Йънг. Той и пилота на мисията Джемини 3 се намират в орбита около Земята за приблизително 16 часа. Точно за този полет и специално за астронавтите участващи в него, компанията Tang създава пакетчета разтворимо кафе. Те са поставени в специален херметичен контейнер, запечатан непосредствено преди старта на мисията. На 23 март 1965 година Йънг отваря контейнера, изсипва съдържанието в чаша, добавя гореща вода от термос и така той приготвя и отпива първата глътка кафе в космоса.

Така всички астронавти, намиращи се в орбита, могат да се насладят на любимата си напитка дори и далеч от Земята. По този начин се приготвя кафе в космоса около 40 години, докато не е създадена МКСпресо.

МКСпресо

Първата еспресо кафе машина с капсули, конструирана да се използва в екстремните условия на космоса е МКСпресо /ISSpresso/. Тя е произведена от Argotec и Lavazza в партньорство с Италианската космическа агенция. Agrotec е италианска инженерингова  компания, специализирана в разработването на космически системи и е европейски лидер в подготовката на здравословни и питателни храни за консумация в космоса.

Ползотворно партньорство

Партньорството между Agrotec и Lavazza е пример как сътрудничеството между две водещи италиански фирми в своите браншове може да  доведе до иновации с огромно международно значение. Благодарение на МКСпресо астронавтите от Международната космическа станция /International Space Station – ISS/ могат да пият горещо еспресо Lavazza, а от тук идва и името й.

Първото еспресо изпито в космоса

Първият човек, който пие истинско еспресо в космоса е италианският астронавт Умберто Гуидони – първия европейски астронавт посетил Международната космическа станция. Това се случва на 28 май 2004 година по време на мисията на Европейската космическа агенция Jules Verne. Гуидони описва изживяването с думите:  „като да пиеш течен шоколад“.

Саманта Кристофорети

Но МКСпресо машина е инсталирана на Международната космическа станция и от Саманта Кристофорети, когато тя е на втората си дългосрочна мисия изпратена от италианската космическа агенция. Саманта Кристофорети е италиански астронавт от Европейската космическа агенция, капитан от Air Forse и член на Futura. На 3 май 2015 година в 12.44 часа /GMT/ Кристофорети приготвя и изпива чаша еспресо в Международната космическа станция.

Но…

Мнозина я определят не само като първата италианка в космоса, но и като първият астронавт, който пие автентично италианско еспресо в орбита направено с МКСпресо. Това погрешно схващане може да е възникнало поради дейното й участие в популяризирането на италианското еспресо в космоса чрез партньорството й с Lavazza – компанията отговорна за разработването на машината МКСпресо, но тя не е участвала в нейното тестване.

А…

На 30 септември 2017 година италианският астронавт Паоло Несполи тества еспресо машината по случай международния ден на кафето.

Кафе машината МКСпресо

МКСпресо използва същите кафе капсули на Лаваца като тези на земята, но е проектирана и създадена така, че да осигури същото качество на автентичното италианско еспресо. Кафето приготвено в условията на микрогравитация отговаря на всички характеристики на еспресо по отношение на.

  • пяна,
  • съставки
  • аромат
  • температура

Възможности

Астронавтите могат да избират късо черно кафе – 30 мл. и дълго – 60 мл. Освен еспресо с МКСпресо машината може да се приготвят и горещи напитки – 120 мл., като чай или супа. За да се почисти хидравличния кръг, след използване на машината, има и цикъл на изплакване – 60 мл. Възможността за приготвяне на супа подпомага рехидратирането на космическата храна.

Възможност за използване и на Земята

МКСпресо машината би трябвало да е бариста в микрогравитация. Но според НАСА разработването и използването й може да доведе до „нови или подобрени методи и техники за варене“ и на Земята. Приготвянето на всяка напитка ще става сравнително бързо и ще са необходими само няколко минути. Но в зависимост от описанието на продукта, препоръчано от производителя.

Възможност за нови научни изследвания

МКСпресо машината дава и възможност за изследване на някои физически явления, свързани с динамиката на флуидите в условията на микрогравитация при високо налягане и температура.

Също така…

МКСпресо е така модифицирана кафе машина, че да може да приготви една прилична чаша еспресо в микрогравитация. За да си представим промените, които са направени, като пример може да се посочи тръбата за пара. В обикновените машини за еспресо тя е изработена от пластмаса и трябва да издържа налягане на Земята от 9 бара. За да може да се използва в открития космос тя е заменена със стоманена версия, която издържа налягане от 400 бара.

А…

Машината използва налягане, генерирано от бутало, вместо традиционното налягане на пара, използвано на Земята. Това позволява на водата да преминава през смляното кафе, точно както би направила една еспресо машина на Земята, въпреки липсата на гравитация.

Чаши за пиене в кафето в космоса

В космоса астронавтите употребяват специални чаши, използващи капилярните сили, известни като „чаши за пиене в безтегловност“. Те обикновено имат широка основа и тънко гърло, за да се намали повърхността и да улеснят задържането на напитката, докато се пие. Някои дизайнери включват допълнителни елементи, като регулируеми капаци или сламки. Така става по-лесно регулирането на потока на течността и риска от разливане е сведен до минимум.

Как се „сервира“ кафе в космоса

Кафе в космоса се „сервира“ в специална чаша, проектирана да държи течности в микрогравитационна среда. Такава е чашата за кафе ISSpresso Cup, разработена от Argotec специално за използването на машината за еспресо МКСпресо на борда на Международната космическа станция. Тази чаша има уникален дизайн и е направена от топлоустойчив материал, който може да издържа на високите температури на свареното кафе. Като цяло чашите за кафе в космоса са предназначени да позволят на астронавтите да се насладят на чаша кафе в извънземна среда, като потенциалните рискове, свързани с консумацията на горещи течности в нулева гравитация, са сведени до минимум.

Необичайни места, където се пие кафе

И до днес МКСпресо машината е използвана от астронавтите по време на техните мисии на Международната космическа станция /МКС/, осигурявайки малко домашен комфорт и удоволствие в извънземната среда.

Кафето в космоса